Pár informácií o tom, čo by ste mali vedieť a sledovať na Vašom psom kamarátovi:

Každý pes, malý či veľký, dlhosrstý alebo krátkosrstý potrebuje od svojich majiteľov okrem lásky aj čo najlepšiu starostlivosť o srsť, ktorá je potrebná pre ich zdravie, krásu a celkovú spokojnosť.

Srsť

Starostlivosť o srsť spočíva hlavne v pravidelnom česaní, bez ohľadu na to, či sa jedná o dlhosrsté alebo krátkosrsté plemeno. Prečesávaním odstraňujete starú srsť – psík nebude toľko pĺznuť, prekrvujete pokožku a tým podporujete rast novej srsti a samozrejme zabraňujete zachmolovaniu. Ďalším plusom pri pravidelnom vyčesávaní je, že ma majiteľ pod kontrolou, či si jeho pes nepriniesol blšku, prípadne, či nemá nejakú kožnú chorobu.

Je potrebné si uvedomiť, že každá starostlivosť, aby prinášala ovocie musí byť pravidelná. K tomu, aby Váš psík vyzeral vždy ako zo škatuľky je ideálna návšteva salónu každých 6-8 týždňov, maximum sú 3 mesiace.

Veľa majiteľov si myslí, že stačí navštíviť salón 1-2 krát do roka, no to väčšinou prídu s guľou zachmolenej srsti. Treba si však uvedomiť, že úprava takto zanedbaného psíka bude trvať 2 násobne dlhšie, cena bude tak isto vyššia a v neposlednom rade úprava bude pre psa bolestivá.

Ďalším bodom pri starostlivosti o psa je kúpanie. Ako často psa kúpať? To naozaj záleží na majiteľovi, pri použití kvalitného šampónu, však nie je problém častejšie kúpanie. Nikdy však nepoužívajte na kúpanie šampóny určené pre ľudí, psíkovi viac uškodíte ako ulahodíte. Na trhu je veľké množstvo psích šampónov, takže si určite dokážete vybrať ten najvhodnejší pre vášho psíka. Málo kto vie, že pred každým kúpaním je vhodné psíka najprv poriadne prečesať, čím jeho kožu prekrvíte a srsť prevzdušníte. Tak isto netreba zabúdať na fénovanie a súčasné česanie po kúpaní, aby bola srsť hladká.

Veľa ľudí prinesie psíka na strihanie už okúpaného, ale málo kto vie a zvládne fénovanie a rozčesávanie srsti do hladka, čiže strih psíka nebude zďaleka tak dokonalý ako po kúpaní v salóne.

Takisto je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať svojmu psíkovi, či si nepriniesol z prechádzky nejakú blšku alebo kliešťa. Blšku si môže doniesť z trávy alebo od psieho kamaráta. Blšku môže chytiť aj ten najvoňavejší psík, čiže to nie je hanba alebo prejav zanedbanosti. Dôležite je, čo najskôr psíka odblšiť, blchy sa dokážu veľmi rýchlo množiť a spôsobovať psíkovi veľa problémov. Samozrejme aj z odblšovaním Vám vieme u nás v salóne pomôcť.

Taktiež Vás prosíme, aby ste nás v čas upozornili na túto skutočnosť, aby sme strihanie Vášho psíka vedeli tomu prispôsobiť . Po takomto strihaní je veľmi dôležité dôkladne vysterilizovať náradie, čo vyžaduje čas.

Viete svojmu psíkovi vybrať kliešťa? U nás v salóne Vám radi pomôžeme aj s riešením tohto problému. Samozrejme najúčinnejšie riešenie týchto problémov je včas svojho psíka ošetriť proti parazitom, napr. obojkom alebo pipetou proti blchám a kliešťom.

Starostlivosť o srsť nie je však to jediné, o čo sa musíte u psíka starať. Dôležité je tiež starať ja o jeho oči, uši, zuby, pazúriky a análne žľazy.

Oči a uši

Starostlivosť o oči a uši musíte zvládnuť sami. Je vhodné denne kontrolovať a čistiť oči a ich okolie prípravkami na to určenými, ktoré je možne zakúpiť u každého dobrého veterinára.

Na čistenie uší je tiež veľa prípravkom s jeho výberom je takisto vhodné obrátiť sa na veterinára. Uši treba kontrolovať minimálne raz týždenne, zdravé ucho je čisté, bez zvýšenej tvorby ušného mazu a bez zápachu. Pri psích plemenách, ktorým v ušiach rastu chlpy, je dôležité tieto chlpy dôkladne a pravidelne vytrhávať. Pokiaľ si s tým neviete rady, samozrejme Vám s tým ochotne pomôžeme. Existuje niekoľko pomôcok, pri ktorých táto procedúra nie je tak bolestivá ako vyzerá.

Zuby

Čistenie zúbov je tiež veľmi individuálne, vhodné sú dentálne maškrty, ktoré odstraňujú zubný povlak a predchádzate nimi tvorbe zubného kameňa. Ideálne je tiež čistenie zubov pomocou gázy. Dentálne maškrtky je možné si zakúpiť v našom salóne.

Pazúriky

Frekvencia strihania pazúrikov je u každého psa iná. Veľké plemená si pazúriky pri chôdzi po betóne obrusujú sami, ale stredné a malé plemená potrebujú našu pomoc. Ideálna dĺžka pazúrika je pár mm nad rovnou podložkou pri voľnom postoji. Pokiaľ je už zahnutý treba ho skrátiť. Hlavne pri strihaní tmavých pazúrikov, sa môže aj tomu najlepšie veterinárovi a strihačovi stať že zastrihne do tkaniva, z ktorého môže kvapnúť pár kvapiek krvi. Pre psíka to však nie je bolestivé a krvácanie vieme veľmi rýchlo zastaviť. Bolestivejšie pre psíka je keď chodí na prerastených pazúrikoch, po čase to môže viesť až k deformácii labiek.

Análne žľazy

Z análnych žliaz by sa mali každému psíkovi vylučovať sekréty prirodzene so stolicou. Môže sa však stať, že pri zlej strave, horšom trávení, hnačke, vrodenej dispozícii sa tieto vačky môžu upchávať. Pokiaľ na vašom psíkovi spozorujete nervózne posedávanie na zadočku alebo tzn. sánkovanie, jedná sa práve o spomínané upchaté žľazy. Nie je to nič strašného, a pokiaľ Váš psík na to trpí, treba žľazy pravidelne vytláčať.